Telefon: +48 502 318 605

SYSTEM OGRZEWANIA Z WYKORZYSTANIEM LISTWY PRZYPODŁOGOWEJ GRZEWCZEJ

Listwy przypodłogowe grzewcze – efektywny system grzewczy, instalowany na ścianie zamiast umieszczenia cokołów na zewnętrznej ścianie przestrzeni ogrzewanej. System ten składa się z szeregu elementów grzewczych, zbudowanych z miedzianych rur i mosiężnych żeber, które są ze sobą połączony oraz schowane za aluminiowym profilem zewnętrznym.

Istnieją dwa rodzaje systemu – ogrzewanie wodne i ogrzewanie elektryczne. Różnica między nimi polega na sposobie przekazywania ciepła do elementu grzewczego. W ogrzewaniu wodnym wykorzystuje się chłodziwo (woda lub płyn chłodzące), natomiast w ogrzewaniu elektrycznym do dolnej rurki jest wstawiany rurkowy element grzejny.

System listwy ciepłej  jest wykorzystywany jako główne źródło ogrzewania domu/mieszkania, ale na jego podstawie można tworzyć dodatkowe źródła ciepła, pozwalające rozwiązać problemy związane z budownictwem mieszkaniowym.

Listwy przypodłogowe grzewcze są kompatybilne z różnego rodzaju  urządzeniami kotłowymi (gaz, diesel, paliwo stałe) oraz ze znanymi źródłami energii odnawialnej, takimi jak pompy ciepła, kolektory słoneczne. Standardowe rozmiary wynoszą 14 cm wysokość i 3 cm szerokość, długość 2,5m.

W jednym metrze instalacji cyrkuluje 0,3 l. chłodziwa. W ogrzewaniu elektrycznym moc jednego metra bieżącego elementu grzewczego wynosi 200 W (przy 230 W).

Przez wszystkie wcześniejsze stulecia człowiek wykorzystywał naturalne ciepło do ogrzewania; promienia słoneczne, ciepło pieców, kominków. Dopiero w XX wieku pojawiły się systemy ogrzewania, wykorzystujące prąd konwekcyjny, takie jak grzejniki czy konwektory, ogrzewające powietrze w pomieszczeniu, jednak wraz z ogrzewaniem, powodowały dyskomfort. Rzecz w tym, że przy małej wilgotności powietrza, poniżej 50%, wysusza się skóra człowieka, szczególnie twarz i ręce, cierpi również układ oddechowy. Wraz ze wzrostem ogrzanego powietrza, pod sufitem generuje się poduszka ciepła, a różnica temperatur wynosi do 8 gradusów C. Na obwodzie zimnej posadzki odczuwa się przeciąg, a na ścianach zbiera się wilgoć. Na skutek cyrkulacji powietrza unosi się kurz, co wpływa na zdrowie ludzi, szczególnie tych, którzy mają astmę lub alergię. Nie przypadkowo najczęściej chorujemy na przeziębienie w okresie grzewczym.

Jeśli cenisz sobie ekologiczne materiały wykończeniowe, jakościowy parkiet, drogie oświetlenie i meble, to pora przejść na jakościowe ogrzewanie XXI wieku- listwowy system grzewczy.

Walory systemu grzewczego. Troska o zdrowie.

Zasadą pracy systemu listwy grzewczej – ciepła listwa, jest to, że ciepłe powietrze, wznoszące się od jednostki grzewczej, dzięki „efektowi Coandy”, jakby „przykleja się” do ścian – mocnej w okolicy listew przypodłogowych, a słabiej przy suficie. Wzdłuż obwodu ścian zewnętrznych i okien tworzy się „ekran cieplny”, który zapobiega ucieczce ciepła z pomieszczenia. Ponieważ ciepłe powietrze unosi się bardzo powoli, kurz w pomieszczeniu nie podnosi się do góry, a dzięki i braku konwekcji oraz ogrzewaniu ścian, osiąga się równoległy rozkład ciepła na wysokości od posadzki do sufitu – temperatura posadzki jest przybliżona do temperatury powietrza, przy czym mimo stworzenia „ekranu ciepłego”, system zapobiega powstaniu pleśni oraz grzyba na ścianach. Docelowo otrzymujemy delikatne ciepło promieniujące od nagrzanych ścian.

Oszczędności  i energooszczędności.

Dowolny system konwekcyjnego ogrzewania zorientowany jest co do zasady na nadmierne zużycie surowców energetycznych – przecież ciepłe powietrze unosi się do góry i aby ogrzać pomieszczenie do 22 stopni C pojawia się potrzeba ogrzania powietrza przy suficie do 28 stopni C. Tej wady pozbawiony jest system – ciepła listwa. Nie trzeba płacić za zbędne ogrzewanie i zmniejszyć comiesięczne wydatki. Ciepła listwa pracuje na zasadach promieniowania, to znaczy, że, ciepło od ogrzanej ściany za pośrednictwem  promieni ciepła jest przykazywane do wszystkich przedmiotów pomieszczeniu, a dokładniej na podłogę, ściany, meble, natomiast powietrze ogrzewa się od przedmiotów .W ten sposób maksymalna ilość ciepła zostaje w pomieszczeniu, a co za tym idzie, znacznie zmniejsza się ucieczka ciepła podczas wietrzenia czy wentylacji, gdyż główne źródło ciepła nie znajduje się w powietrzu, lecz w przedmiotach i urządzeniach w ogrzewanym pomieszczeniu. Specjaliści – klimatolodzy już dawno udowodnili, że człowiek czuje się lepiej w pomieszczeniu z ciepłymi ścianami i chłodnym powietrzem niż na odwrót, z zimnymi ścianami i nagrzanym powietrzem. Dlatego też w pomieszczeniu z systemem ogrzewania listwowego nie zachodzi potrzeba ogrzewania powietrza do 22 stopni C, jak to jest przy ogrzewaniu  konwekcyjnym. Wystarczy podtrzymywać + 19 stopni C – wpływa to na poprawę samopoczucia i odczuwany komfort. Oprócz tego oszczędności wynikają z niskiej inercji termicznej systemu grzewczego –„ciepła listwa”- pomieszczenie szybko się nagrzewa i szybko reaguje na regulację.

Idealnie wpasowuje się do każdą aranżację wnętrza i rozwiązania architektoniczne.

Wariantów zastosowania systemu ogrzewania – „ciepła listwa” jest wiele, gdyż z zewnątrz wygląda jak listwa przypodłogowa, co pozwala na wykorzystanie go w różnorakiej aranżacji wnętrza. Kolor instalacji można wybrać według gustu klienta, może się pokrywać z kolorem ścian lub podłogi, lub odwrotnie dodać dodatkowego kolorytu. Najlepiej się to sprawdza w całkowicie przeszklonych pomieszczeniach, w pomieszczeniach z wysokim sufitem, z modnym obecnie podwójnym światłem, gdzie tradycyjne ogrzewanie po prostu nie jest skuteczne. Listwy przypodłogowe grzewcze można umieszczać w bezpośrednim sąsiedztwie cennych przedmiotów wnętrza: szaf, kanap, antyków, instrumentów muzycznych, a także sprzętu radiowego, komputera, pod telewizorem plazmowym  i telewizorem LCD. W pokoju dziecięcym  cokół można umieszczać bez obaw przy łóżeczku lub biurku. Nawet długie zasłony nie stoją na przeszkodzie, gdyż promieniowanie cieplne, a nie konwekcja, odgrywa najważniejszą rolę w danym systemie. „Ciepła listwa” tworzy unikalny design i daje poczucie komfortu w pomieszczeniu.

Dodatkowe designerskie zalety:

  • Ciepła listwa może być zamontowana na ścianie z zakrzywioną powierzchnią, po łuku,
  • Tworzy lekkie podparcie dla ścian z licznymi występami i wewnętrznymi narożnikami,
  • Ciepła listwa jest ekologiczna:
    • równomiernie rozmieszczenie ciepła w pomieszczeniu,
    • optymalna temperatura podłogi,
    • brak wilgoci ścian i narożników,
    • brak unoszeniu się kurzu,
    • brak suchego powietrza,
    • brak spalania dwutlenku węgla,
    • idealny alergików oraz osób cierpiących na choroby oskrzelowo-płucne,
    • nie powoduje urazów i stanowi termoizolację,
    • pasuje do każdego rodzaju pokrycia i wykończenia podłogi (parkiet, dywan, płytka ceramiczna),
    • ciepło płynące od ścian, zapobiega powstawaniu wilgoci oraz jest środkiem grzybobójczym i przeciw pleśniowym, przyczynia się do ochrony dzieł sztuki (fresków, obrazów, starych mebli, tapiserii, itd).

Ciepła listwa jest komfortowa:

  • może się znajdować na różnych poziomach ,
  • „niewidoczność” systemu grzewczego, możliwość wmontowania w ścianę i pomalowania na kolor ścian lub podłogi,
  • zdolność technologiczna do szybkiego przerobienia wodnego wariantu systemu w elektryczny i na odwrót,
  • może być rozmieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie antyków, sprzętu AGD, sprzętów muzycznych,
  • zbawienie dla projektantów i architektów (prostota urządzenia wnętrza),
  • zastosowanie w praktyce lekarskiej – idealny system grzewczy dla oddziałów operacyjnych i reanimacyjnych szpitali,
  • zarówno główne jak i dodatkowe ogrzewanie,
  • prosty montaż,
  • kompatybilność z każdego rodzaju kotłem i centralnym ogrzewaniem o parametrach do 100 stopni C i 15 bar,
  • ciepła listwa może być zainstalowana w celu ogrzania ogrodów zimowych, tworząc tym samym komfortowe warunki dla  rozwoju roślin,
  • ciepła listwa może być zainstalowana na balkonach i loggiach, chroniąc przed zaparowaniem okien.

Ciepła listwa jest ekonomiczna:

  • zasada ogrzewania – promieniowanie cieplne od nagrzanych ścian,
  • zmniejszenie o 30% w porównaniu z najlepszymi systemami konwekcyjnymi,
  • szybka i dokładna regulacja dzięki niewielkiej ilości płynu w systemie (8 litrów na 100 m kw ogrzewanych pomieszczeń),
  • zniwelowanie możliwych niedociągnięć budowlanych,
  • wysoka efektywność pracy systemu grzewczego.


Newsletter